Doua Loturi Inteligente Multiple

June 22, 2018 | Author: Adriana Bezman | Category: N/A


Comments



Description

PROIECT DE LECŢIEData: 7.04.2009 Clasa: a VII-a B Profesor: Bezman Adriana Liliana Disciplina: Literatura română Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor Obiective de referinţă: 2.1; 2.4, 3.2; 4.3 Obiective operaţionale: 1) Să desprindă ideile principale ale textului; 2) Să stabilească particularităţile compoziţionale ale nuvelei; 3) Să sesizeze particularităţile de limbaj ale personajelor; 4) Să îşi adapteze vorbirea la dialog; 5) Să explice semnificaţiile numelui personajului principal; 6) Să identifice trăsături ale personajului Lefter Popescu; 7) Să utilizeze un limbaj adecvat situaţiilor de comunicare propuse. Strategia didactică: Metode şi procedee: brainstormingul, conversaţia, jocul de rol, dramatizarea, modelarea, reflecţia, R.A.I. Forme de organizare: activitate frontală şi pe grupe. Resurse – materiale: coli, markere, flipchart, volumul de opere, acuarele, pensuli, coli de desen, plastilină, placaj, minge temporale: 50 min. umane: colectivul clasei a VII-a B Evaluare: R.A.I., proiectul de grup. Bibliografie: • programa de cls. a VII-a cf. Metodologiei MedCT, aprobată cu OM nr. 4877/22.07.2008 • manual de cls. a VII-a, ed. Humanitas Educational, Crişan Al., Dobra S., Sâmihăian F. • www.didactic.ro/ literatura română/diverse markere. In v. (în prealabil a fost aplicat un test pt stabilirea inteligenţelor multiple dominante) Solicită acestora să rezolve o sarcină de lucru Gândesc şi spun câte un cuvânt.Desfăşurarea lecţiei Ob . O1 O6 Dirijarea invăţării 15 min. Etapele lectiei Activitatea Cadrului didactic elevilor Strategii didactice Resurse procedura le Brainstormi ng Resurse material e Tabla Forme de organiza re Individual Frontal Metode/ instrume nte de evaluare Anuntarea subiectului si a obiectivelo r invatarii. Acvariul cu surprize Reflecţia Modelarea Coli. pensuli. plastelină . Notează pe tablă toate cuvintele carea u legătură cu textul. 2 min. Frontal Elevii analizează sarcina de lucru şi o rezolvă în urma discuţiilor în grup. Captarea atenţiei 3 min. Scrie titlul lecţiei pe tablă. Pe grupe . Formulează obiectivele pe înţelesul elevilor. Raspunsuri le elevilor Noteza pe caiete titlul. Împarte elevii pe grupe în funcţie de inteligenţa dominantă. Profesorul le cere elevilor să spună orice cuvânt le vine în minte legat de nuvela studiată. O7 . acuarele. dar şi unul dintre Elevii “intră” în joc răspunzân d la întrebarea primită şi formulând întrebări adecvate.I Minge Intrebăril e colegilor Frontal Răspunsuri le elevilor Aprecieri verbale. pe care o ataşează portofoliul ui tematic al operei. Conversaţi a Jocul de rol Dramatizar ea flipchart Frontal Observare a sistematic ă (învăţare activă) O1 O6 Evaluarea performanţ ei 8 min. Tema pentru acasă 2 min. Fiecare grupă prezintă clasei produsul de echipă. specifică inteligenţei lor. Dirijează echipele spre răspunsuri cât mai elaborate. Propune elevilor să redacteze o scrisoare către un elev “absent” în care să îi prezinte acestuia conţinutul nuvelei “Două loturi”.A. Iniţiază un joc de întrebări şi răspunsuri referitoare la conţinuturile consolidate pe parcursul lecţiei pornind aruncarea unei mingi către unul dintre elevi. Elevii redactează scrisoarea.aru ncă mingea colegilor. Cel care prinde mingea răspunde. Scrisoarea reflec ţia Coli A4 Individual . formulând apoi o altă întrebare.O1 O6 Asigurarea feed-backului 20 min. R. L. subiectul operei “Două loturi”. de I. de I. Anexa .L. bazându-vă şi pe improvizaţii • Mimaţi un scurt fragment din text.Caragiale Grupa corporal-kinestezică: • Dramatizaţi un scurt moment din opera “Două loturi”. pe scurt.Caragiale • Stabiliţi momentele subiectului operei “Două loturi”.Caragiale.L. într-o caricatură.personaje.sarcinile de lucru pe grupe Grupa verbal-lingvistică: • Prezentaţi.L. de I. . pe care colegii voştri să îl ghicească • Modelaţi în plastelină ceea ce v-a impresionat din nuvela “Două loturi” Grupa interpersonală: • Imaginaţi-vă că sunteţi avocatul lui Lefter Popescu. de I. defectele majore ale personajului Lefter Popescu Grupa muzical-ritmică: • Practicaţi improvizaţii musicale pe baza textului nuvelei • Puneţi pe note musicale un scurt fragment din opera “Două loturi”. astfel încât pe verticală să aveţi numele personajului Grupa vizual-spaţială: • Realizaţi o ilustraţie sugestivă pentru un volum de opera care se deschide cu nuvela “Două loturi”.L. de I.Caragiale • Surprindeţi.Caragiale • Construiţi un rebus/ joc de cuvinte pornind de la trăsăturile personajului principal al nuvelei “Două loturi”. Construiţi o pledoarie prin care să cereţi daune morale reprezentanţilor celor două loterii.Caragiale Grupa logico-matematică: • Stabiliţi trei particularităţi ale personajului principal al nuvelei “Două loturi”. de I.L. Grupa intrapersonală: • Realizaţi un joc de rol “Eu şi d-l Lefter”.puncte slabe .L.• Imaginaţi-vă că sunteţi avocatul lui Lefter Popescu. de I. descrieţi simptomele nebuniei lui Lefter Popescu Anexa – analiza SWOT STRONGNESS.Caragiale Grupa naturalistă: • Dezbateţi o posibilă influenţă a mediului înconjurător asupra comportamentului lui Lefter Popescu • Presupunând că finalul propus de autor ar fi real.puncte tari WEAKNESS. în care să surprindeţi două puncte tari şi două puncte slabe ale personajului principal • Realizaţi o analiză SWAT a personajului principal al nuvelei “Două loturi”. Construiţi o pledoarie prin care să cereţi Ministerului reîncadrarea pe post a funcţionarului. ameninţări/ situaţii sau trăsături trăsături favorabile.OPPORTUNITIES. ce l-ar putea influenţa negativ pozitiv . ce l-ar putea influenţa nefavorabile.oportunităţi/ situaţii sau THREATS.
Copyright © 2025 DOKUMEN.SITE Inc.